Biuletyn Parafialny

W sobotę 7 października br. odbędzie się wydarzenie zatytułowane: Różaniec Do Granic. Jest to projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. W święto Matki Bożej Różańcowej (7 października), na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, Polacy udadzą się na granice kraju, by modlić się o ratunek dla swojej Ojczyzny i całego świata. Maryja jest Królową Polski, przez całe pokolenia opiekuje się nami, w krytycznych momentach historii zawsze była przy nas, a my przy Niej. Jako ratunek dla świata, Matka Boża wskazuje na modlitwę różańcową.

- Dokładnie 140 lat temu w Polsce w Gietrzwałdzie objawiła się Matka Boża i powiedziała „odmawiajcie codziennie różaniec”, 40 lat później w Fatimie powtórzyła to wezwanie, dlatego pragniemy odpowiedzieć na zaproszenie Matki Bożej do odmawiania różańca i wziąć udział w duchowym działaniu na rzecz przyszłości naszego kraju i całej Europy. Ostatnie wydarzenia w kraju jeszcze wyraźniej uzmysławiają nam, że potrzebna jest nam pomoc Stwórcy, który jest jedynym, prawdziwym gwarantem miłości, jedności i pokoju. Dlatego chcemy za wstawiennictwem Maryi prosić Go o pomoc.

Różaniec Do Granic to także modlitwa do „granic możliwości”. Jest zaproszeniem Polaków do zejścia z kanap, porzucenia wygodnego życia przed telewizorem czy komputerem, wzięcia modlitewnej broni i podjęcia duchowej walki o ratunek dla świata.

Program wydarzenia w kościołach stacyjnych wygląda następująco:

10.30 – konferencja maryjna

11.00 – Msza święta z homilią

12.00 – nabożeństwo eucharystyczne

po nabożeństwie czas na posiłek we własnym zakresie

14.00 – Różaniec święty (4 części) w intencjach: rodziny, pokoju, nawrócenia grzeszników i za wszystkich cierpiących oraz o umiłowanie modlitwy różańcowej. Z kościołów stacyjnych wyruszamy w formie pielgrzymkowej przemierzając pogranicze naszej Ojczyzny (do przejścia jest w zależności od miejsca około 5-8 km.). Zakończenie nastąpi około godziny 16.00.

Kościołami stacyjnymi w naszej diecezji są: Elbląg – katedra, Kadyny, Tolkmicko, Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski. Z elbląskiej katedry uczestnicy udają się własnym transportem do Suchacza albo Stegny, aby tam uczestniczyć w dalszej części programu.

Tego dnia potrzeba miliona Polaków, którzy staną na granicach Polski z różańcami w dłoniach. – Chcemy prosić o włączenie się w przygotowanie tego wydarzenia w swoich parafiach, dlatego też zwracam się do Szanownych Księży Proboszczów z następującymi prośbami:

  • proszę o informowanie parafian nt. Różańca Do Granic (w skrócie RDG) w ogłoszeniach, biuletynie i na stronie internetowej parafii; wywieszenie plakatów i rozdawanie ulotek (plakaty i ulotki będą na początku przyszłego tygodnia tj. po 17.09. do odbioru u księży dziekanów);
  • tych, którzy zamierzają się włączyć w to wydarzenie proszę zachęcać do zapisów na stronie www.rozaniecdogranic.pl To pozwoli proboszczom kościołów stacyjnych oraz wszystkim służbom na odpowiednią organizację;
  • proszę o zachętę do udziału w tym wydarzeniu, o zorganizowanie grupy lub pomoc w zorganizowaniu się parafian tak, aby przyjechali do kościoła stacyjnego i uczestniczyli w całym nabożeństwie;
  • proszę o pomoc w spowiedzi i udzielaniu Komunii św. w kościołach stacyjnych, zwłaszcza tam, gdzie są sami księża proboszczowie.
  • Zapraszam do koncelebrowania Eucharystii w kościołach stacyjnych i udział w całym wydarzeniu modlitewnym.
  • Dla parafian, którzy nie mogą z różnych powodów uczestniczyć w RDG w kościołach stacyjnych można zorganizować modlitwę różańcową o tej samej porze (14.00) w swojej parafii w łączności ze wszystkimi pielgrzymami, którzy będą modlić się na granicach Polski. Materiały z roważaniami dostępne na stronie: www.rozaniecdogranic.pl